Nigeria Hype Awards 2019 Nominees List


See full nominees list for Nigeria Hype Awards 2019. 

Voting starts March 24th (after the nominees' party) and the grand finale holds Saturday, April 27th, 2019.
For more info, contact 08165927066 or nigeriahypeawards@gmail.com
Instagram: @nigeriahypeawards  Twitter: @ng_hypeawards





YOUTHS NOMINEES

ARTISTE OF THE YEAR
CDQ
Mayorkun
Peruzzi
Reekado Banks
Seyi Shay
Skiibii
Teni
Zlatan Ibile

DJ OF THE YEAR
Crowd Kontroller
DJ Bella
DJ Big N
DJ Blinky
DJ Cuppy
DJ E-Cool
DJ Enimoney
DJ Kaywise
DJ Neptune
DJ Spinall
DJ Tunez     
DJ YK Beats

NEXT RATED ARTISTE OF THE YEAR
Barry Jhay
DNA
King Perryy
Lyta
Odunsi
Soft
Terri
T Classic
Victor AD
Demmie Vee

BEST STREET ARTISTE
Danny S
Idowest
Lil Kesh
Mr Real
Mz Kiss
Naira Marley
Ola Dips
Small Doctor
Qdot
Zlatan Ibile

BEST NEW ARTISTE
Ajaeze
AkintundeBTR
Bliss
Dynobiz
Emex
Generous Ibile
King Bernard
Lil Frosh
VJ Tosing
Xbreazy
Zamorra

MUSIC PRODUCER OF THE YEAR
Fresh VDM
JaySynths
Kel P
Killertunes
Northboi
Phantom
Pheelz
Rexxie
Runtinz Beat
Sarz
Speroach Beatz
Stunna Beat

MUSIC VIDEO DIRECTOR OF THE YEAR
Ani James “Aje Filmworks” (Madu by Kizz Daniel)
Clarence Peters (Sope by Mayorkun)
Dammy Twitch (Bum Bum by Davido feat. Zlatan Ibile)
Director K (Nobody Fine Pass You by T Classic)
Meji Alabi (2AM by Casanova feat. Davido & Tory Lanez)
Paul Gambit (Money by Soft)
Prodigeezy (Moral Instruction by Falz)
Unlimited LA (Woske by Olamide)

VIEWER'S CHOICE
Madu -Kizz Daniel
Sope - Mayorkun
Bum Bum - Davido feat. Zlatan Ibile
Nobody Fine Pass You - T Classic
2AM - Casanova feat. Davido & Tory Lanez
Money - Soft
Moral Instruction - Falz
Woske - Olamide

LISTENER’S CHOICE
Chinko Ekun feat. Lil Kesh & Zlatan Ibile – Able God
Humblesmith feat. Rudeboy – Report My Case
Martinsfeelz feat. Falz – Secure The Bag
MC Galaxy – Ohaa
Ric Hassani - Love You Anyway
Skiibii feat. Reekado Banks – Sensima
Teni – Uyo Meyo
Zlatan Ibile - Zanku

ENTERTAINMENT PERSONALITY OF THE YEAR
Bam Bam
Bisola
Broda Shaggi
Efe Money
MC Lively
Oluwadolarz
Sydney Talker
Teddy A
Tobi Bakre
Toke Makinwa
Tunde Ednut

RADIO PERSONALITY OF THE YEAR
Adaeze Cybil Mokaeze (Beat FM)
Edmund Obilo (Splash FM)
Ibukun Adesoye (City FM)
Labbizzy Jojo (Rainbow FM)
Mannie Essien (Cool FM)
Mark Otabor (Max FM)
Mayowa Lambe (Wazobia FM)
MDL Lamu (Unilag FM)
Miriam Cole (Kiss FM)
Onoge Tega Ben (Naija FM)
Pearl Hart (Soundcity FM)
Sandra Akpa (ABS FM)

TALENT MANAGER OF THE YEAR
Abiola Sanni (Peruzzi)
Asa Asika (Davido)
Alexander Okeke (Olamide)
Bankulli (Mystro)
Efe Omorogbe (2baba)
Jiggy (Zlatan Ibile)
Kolawole Lawal (Teni Entertainer)
Naomi Adenuga (Alex BBN)
Osagie John Osarenz (The Zone Agency)
Rebecca Junaid (Kizz Daniel)
Samir Sanusi (Showdemcamp)
Sunday Are (Wizkid)

TV PERSONALITY OF THE YEAR
BadGirlMo (Moni Talks)
Bolanle (Ebony Live TV)
Ebuka (BBN)
Folu Storms (MTV Base)
Ifeoma Obi (Soundcity TV, Trybes TV)
Nancy E. Isime (HipTV)
Nenny B (MTV Base)
Shade Ladipo (STV)
Valerie Ike (Spice TV)
VJ Adams (Soundcity TV)

ACTRESS OF THE YEAR
Ade Laoye (Knockout Blessing)
Adebukola Oladipupo (Shuga)
Genevieve Nnaji (Lion Heart)
Jemima Osunde (The Delivery Boy, Lion Heart)
Lilian Echelon Mbadiwe (Black Rose)
Maryam Booth (Karki Manta Dani)
Rahama Sadau (Up North)
Sharon Ooja (Skinny Girl In Transit)
Sola Sobowale (King of Boys)
Zainab Balogun (Sylvia, God Calling)

ACTOR OF THE YEAR
Efa Iwara (Ajoche)
Emeka Nwagbaraocha (Kasala)
Ibrahim Suleiman (Up North)
Jammal Ibrahim (The Delivery Boy)
Kalu Ikeagwu (Lion Heart)
Kenneth Okolie (Imperfect Me)
Nkem Owoh-Osuofia (Lion Heart, God Calling)
Olumide Oworu (The Johnsons)
Pashun Titus (My Flatmates)
Pete Edochie (Lion Heart)

VIDEO VIXEN OF THE YEAR
Adeboye Wendy
Chisom Sylvia
Dollippizzle
Fagbemi Dessy
Mary Umeh
Mordi Adaeze Petra
Omotara Aduke Gold
Tiwapearl
Valerie Mia
Vitamin Wendy

DANCER OF THE YEAR
Chibest
Daniel Essien
Emmax Daniel
Ifeoma Efiokwu
Janemena
Oladiran Boluwatife
Poco Lee
Princess Cynthia
Princess Edoho
Sayrah
Seunpizzle

PUBLICIST OF THE YEAR
Adegoke Pamilerin
Adetokunbo Abike
Akinola Steven
Akoh Isaiah
Alli Tobiloba
Chidera Eze
Kaptain Kush
KobokoGCFR
Kong
Roasted Amala
Salami Tessy
Shewenzi
Symply Tacha

ENTREPRENEUR OF THE YEAR
Adeniji Kayode
Ajisegiri Abdul-Afeez
Andraz Ugbe
Cammy
Candy Barz
Chilaka Franklin
El Osemwingie Osato
Ezizi’s Media Consult
Innovative David
Osas Idubor
Salami Shedrack Ojognuwa
Peter Oloje
Yetunde Ajanaku

PHOTOGRAPHER OF THE YEAR
Ani Austin
Baruwa Abigeal
Bayo Raphael Taiwo
Deenlake Photography
806 Photography
Kod Studios
Mega Photography
Mike Kure
Nonso Okoye
Tosin Josh Photography
Trans4maz Photography


STUDENT NOMINEES

ARTISTE OF THE YEAR
Bennylee (AAUA)
Fizzy D (Unilag)
Francisongz (AE-FUNAI)
G Clef (Fupre)
Geezyonyx (Unilorin)
Jamain (Caleb Uni.)
Jay Collins (EKSU)
Oliver (FUOYE)
Randy (Igbinedion Uni.)
Reeze (Uniben)
Tipsy Banks (Caleb Uni.)

NEXT RATED ARTISTE OF THE YEAR
Cyprian (Unibadan)
Deewhizz (FUTA)
Dynarmight (Unilorin)
El Teezy (FUOYE)
Naidsin (Poly, Ibadan)
Olagold (Lautech)
Princess Dewunmi (AAUA)
Shaggy Blaq (UNN)
Singlez (ESUT)
Sore (Babcock Uni.)
Xanderr Wavy (LASU)
Wavyy Joshh (Unilorin)
Yungsniekey (LASU)

RAP ARTISTE OF THE YEAR
AGT Versatile (Benson Idahosa Uni.)
Anike (FUNAAB)
Lil Frosh (FUOYE)
Lil’Lake (Mapoly)
Lucky HD (AAUA)
Oshe (Unimaid)
Pkay (EKSU)
Revelation Tha Rapman (FUTA)
SEA (Caleb Uni.)
Teemarx (Unilorin)

DJ OF THE YEAR
DJ Element (Kwasu)
DJ Explicit (FUOYE)
DJ Holaxzy (Unilorin)
DJ Khoded (Rufus Giwa Poly)
DJ Pryme (Yabatech)
DJ Ransom (Caleb Uni.)
DJ Slim (FUTA)
DJ Soy (UNILAG)
DJ Tee Frosh (LAUTECH)
DJ Toolz (UNILAG)
DJ TI Minister (UNIJOS)
DJ Vick (UNIABUJA)

PUBLICIST OF THE YEAR
Adekoye Trust (Lautech)
Badmanmide (Unilag)
Biyi The Plug (Mapoly)
Bukunmi PR (FUTA)
Jegede Oluwakayode (Unilorin)
Funaab Gist (Funaab)
Futo TooDope (FUTO)
Ladieslodgeent (Kwasu)
Lesh Worldwide (Crawford Uni.)
Msughter (Caleb Uni.)
Pope Da Black (LASU)
Sommyfreshx (ANSU)
The Seunfunmi (OOU)
World PR Stanleystizzy (FUTA)
Zazkid PR (Funaab)

BEST USE OF SOCIAL MEDIA
Adaeze Nwanegbo (UNN)
Agbaje Daniel (OAU)
Ajanaku Ridwan “Lakes” (Funaab)
Akinbiyi Seyi (Bells Uni.)
Akinyinka James (Ajayi Crowther Uni.)
Aiyeola Omofolarin (Babcock Uni.)
Babalola Mosunmola (AAUA)
Beez Media (FUTA)
Chukwuma Onyekachukwu (Uniben)
Etugbo Collins (Covenant Uni.)
Netsentertainment (Unilorin)
Olaoluwa “Black Diamond” (Unilag)
Onorsh Media (Caleb Uni.)
Onyekwuluje Arthurian (UNN)

BLOGGER OF THE YEAR
Abiodunsblog (Kwasu)
Adekanye Timothy “wizimatic.com” (OSU)
Afeoluwadara Blog (OAU)
Afolabi Opeyemi Joseph “starsofnaija.com” (Kwara Poly)
Alokan Victor “savagenaija.com” (FUOYE)
Badmus Fazaz “zazkidblog.com” (Funaab)
Balogun Mahmuod (Unilag)
Daniella Ekeopara “danieseverything.com” (Uniben)
Dike-Benard Vanessa “nbelites.com” (Unilag)
Membis Kingsley “dakingsweb.com” (Fed. Poly, Nekede)
Olalere Kelvin Chikoma “ekovibez.com.ng” (Laspotech)
Oyeyemi Abass “bazzman.com” (OAU)
Rasaq Yusuf “naijagrooves.com” (TASUED)
Tunde Lawal “naijaveteran.com” (OOU)
Yagiloadedng.com (Kwara Poly) 

ON AIR PERSONALITY OF THE YEAR
Bobby Ngene “Lion FM” (UNN)
Daps “Pidgin Radio” (Unilag)
David Favour (UNN)
MC Fatboy “Bronze FM” (Uniben)
Mercy Msughter (Caleb Uni.)
Mercy Ogbonna (Yabatech)
Nene Ezuma (Caleb Uni.)
RDK “AAUA FM” (AAUA)
Tunde Lawal “OOU FM” (OOU)
Queen Latifah “Bronze FM” (Uniben)

COMEDIAN OF THE YEAR
Ade Kash (Unilag)
Adeyemo SimplyMhoses (Laspotech)
BetaBeliefBoy (Kwara Poly)
Davepee Crown (Laspotech)
D Professor (Unilorin)
Larry K (Uniport)
Olanrewaju Dayo Jamal “Popo” (Unilag)
Olasupo Emmanuel (Fed. College of Animal & Health)
Prophecee (Unilag)
RDK (AAUA)
Rotimi Stephen (OAU)
Segun Peter (OOU)
Sommyfreshx (ANSU)

MODEL OF THE YEAR (MALE)
Abundance Ahamefule (Redeemers Uni.)
Abdulrafiu Idris Opeyemi “Hedreez” (OOU)
Aiyeola Omofolarin (Babcock Uni.)
Ayobami Damilola (Unibadan)
Daniel Jem (FCE, Jos)
Ekwemalor Innocent Emeka (UNILAG)
Elems Godswill (Uniport)
Honest Manuel (Fed. Poly, Nekede)
HRH Jerome (UNIUYO)
Ibe Obinna Clinton (UNIABUJA)
Kenneth Osayuwamen (Uniben)
Michael Samuel Adebowale (UNILAG)
Nelson Chibuike (Yabatech)
Okoturo Eyimofe (FUTA)
Taiwo Olanrewaju (Adeleke Uni.)

MODEL OF THE YEAR (FEMALE)
Adetarami Titilayo Omobolanle (Rufus Giwa Poly)
Adiani Blessing (UNIPORT)
Ayoifemi Mercy (OOU)
Bisola Akinsunlola (Covenant Uni.)
Bojesomo Omotola (The Poly, Ibadan)
Lovelyn Munachiso (Delta Poly)
Mary Ukoli (Uniben)
Olawumi Oluwakemisola (Unilorin)
Pearl Amadi (Uniport)
Queen Imoleayo Damilola (Mapoly)
Ruqayyah Abubakar Musa (Gombe State Uni.)

MOST FASHIONABLE
Aderoumu Zainab Omowunmi (OOU)
Ajobo King David (Babcock Uni.)
Bala Faith Hadiza (Unilorin)
Chapi Daniel (Adeleke Uni.)
Chidi (Afe Babalola Uni.)
Chioma Curtis-Emordi (Covenant Uni.)
Ella Spiffy (ABSU)
Ewaoluwa Onilenla (Unilag)
Joseph Dappa (Igbinedion Uni.)
Morenikeji (Crawford Uni.)
Olowo Remilekun “Astrobabe” (Caleb Uni.)
Oralusi Teniola (Unilag)
Princess Ogiamen (Uniben)
Roti Kodak (FUOYE)
Ruth Clement (Unilag)

CLOTHING BRAND OF THE YEAR
Alpha Wears (OOU)
Classic Royale Clothing (LASU)
House of Bubez (Unilag)
Life of Cyzar Clothing (Benson Idahosa Uni.)
Loose Guard Apparel (Adeleke Uni.)
Lucid Wears (Unilag)
Lux Couture Nigeria (FUTA)
Oduski Cachet (UNIBEN)
SKI Fashion World (AAUA)
Tapharel Collections (The Polytechnic, Ibadan)
The Lite Brand (UNILAG)
The Tripleern Brand (UNIBADAN)
Urban Nativity (TASUED)
Wear Kpako (UNILAG)
Zee’ny Brand (Unilorin)

MAKE UP ARTIST OF THE YEAR
Abone Ndidiamaka Esther (Godfrey Okoye Uni.)
Adesanya Omorinsola (UNILAG)
Aimuan Evelyn (UNIBEN)
Al-Hassan Nailat
Annas Brows (UNILAG)
Eniola Fadirepo (Caleb Uni.)
Giftee Signature (UNIBEN)
Lawal Semilore (UNILAG)
Oladipo Deborah Simileoluwa (Caleb Uni.)
  
MOST CREATIVE PERSONALITY
Abel Emmanuel “Emmy Grafix” (OSUTECH)
Ajayi Samuel (Redeemers Uni.)
Awodiji Tofunmi (Covenant Uni.)
Great Kanu (FUTO)
Ibanga Enem (UNIBEN)
Ilamosi Ekenimoh (Law School, Enugu)
Isaac Paul (UNN)
Kyda Paul (KWASU)
Michael Eddysax (UNILAG)
Mojere Shinaayomi J.A (UNIBADAN)
Mosaku Lateefat (Babcock Uni.)
Oyewuwo Timilehin Richard (Redeemers Uni.)

POET/WRITER OF THE YEAR
Abdullah Latypha (UNIBEN)
Adegoke Adeola (FUOYE)
Afolabi Koyum Kolade (UNILORIN)
Gbadebo Josh (FUOYE)
Nwanchukwu Olusegun (Babcock Uni.)
Olamiji Banks (FUNAAB)
Otolorin Olabode (FUNAAB)
Peniel Okwuchukwu (Babcock Uni.)
Tioluwani Akeju (Unilag)
Yemightwords (UNILORIN)

PHOTOGRAPHER OF THE YEAR
Ajibade Ogbonyomi G. (UNILAG)
Bright Oyagha (UNILAG)
Jameshothis (UNIABUJA)
Klat Photography (Babcock Uni.)
Labas Photography (Ajayi Crwother Uni.)
Michael “Meeky” (Unizik)
Myke Photography (Crawford Uni.)
Nnamdi Obi (NOUN)
Omoadedibu Photography (EKSU)
Rachel Seidu (UNIBEN)
Rozaey Photography (Caleb Uni.)
Ted Photography (Redeemers Uni.)
Umezinwa Simeon (UNILAG)
Vid Photography (Unilorin)
Yusuf Taesirat (LASU)

ENTREPRENUER OF THE YEAR (MALE)
Adeogun S. Adeleke (Yabatech)
Akinnuga Ayobami (Covenant Uni.)
Caleb Smile (UNN)
Enyabine Blessed (FUTA)
Faturoti Ayodeji (Unilag)
Femzy (OOU)
Folami Ayedun (UNILAG)
Jim The Grapher (EBSU)
Joel Othuke (UNIBEN)
Micheal Jacob (Mapoly)
Ogundipe Boluwatito (UNILAG)
Oluyinka Boluwatife Joseph (FUNAAB)
Samuel Akinrinsola (OAU)
Temitope Lasisi Balogun (KWASU)

ENTREPRENEUR OF THE YEAR (FEMALE)
Abdulraheem Aishat (Kwara State College of Nursing)
Adaeze Nwanegbo (UNN)
Ikusika Oluwaseun (AAUA)
Jimoh Blessing (UNIBEN)
Kasarachi (UNILORIN)
Niana Collections (UNILAG)
Ogunsola Damilola (The Polytechnic, Ibadan)
Oladosu Victoria (UNILORIN)
Racheal (Uniben)
Sifon Ediomo Abasi (Yabatech)
Yusuf Taesirat (LASU)
Zee Logistics (Igbinedion Uni)
Zee’ny (Unilorin)

SPORTSPERSON OF THE YEAR
Adegbile Micheal "Micolo" (UNILAG)
Adepoju Ibrahim Abiodun (UNILAG)
Agunbiade Ayomide (Redeemers Uni.)
Akporoghene Robinson (UNIBEN)
Chiazor Ekekezie (UNILAG)
Odogwu Michael (Crawford Uni.)
Ogundola Victor Ayodeji (OAU)
Shonibare Sultan (FUOYE)
Solaja Adetola (Redeemers Uni.)
Sunday Olumayowa (The Poly, Ibadan)


Nigeria Hype Awards 2019 Nominees List Nigeria Hype Awards 2019 Nominees List Reviewed by Nigeria Hype Awards on Thursday, March 07, 2019 Rating: 5
Powered by Blogger.